Mély merülés a tudatosságba: Harris Annakával készült interjú
Ez az átirat egy beszélgetést részletez a házigazda Andre, az Ismerd meg önmagad podcast és vendége, Annaka Harris, a Tudatos: Egy rövid útmutató az elme alapvető misztériumához szerzője között. Elmélyednek a tudat mély és gyakran zavarba ejtő természetében, felfedezve annak lehetőségét, mint az univerzum alapvető elemét.
A tudatosság és a nehéz probléma meghatározása:
- Harris a tudatot úgy definiálja, mint az “érzett tapasztalat” vagy “érzékenység” alapvető képességét, nem csupán az összetett gondolkodásét. Hangsúlyozza, hogy valószínűleg még egy méh vagy egy féreg is rendelkezik valamilyen mértékben ezzel az alapvető tudatossággal.
- A tudatosság “nehéz problémája”, ahogyan azt David Chalmers filozófus megfogalmazta, azt kérdőjelezi meg, hogy miért okozhat bármilyen fizikai rendszer, mint például egy agy, szubjektív tapasztalatot. A viselkedés megfigyelése nem bizonyítja véglegesen a tudatosságot, amint azt a locked-in szindrómás betegek példázzák, akik teljesen tudatában vannak, de képtelenek kommunikálni.
**A valóság és az én illuzórikus természete: **
- Harris és Andre megvitatják, hogy az agyunk hogyan konstruálja meg a valóságról alkotott tapasztalatainkat. Az agy integrálja a különböző időpontokban érkező érzékszervi bemeneteket, így hozva létre a jelen pillanat összefüggő, de végső soron késleltetett érzékelését. Ez megkérdőjelezi a cselekedeteinket irányító szilárd, folyamatos én elképzelését.
- Érintik az én illuzórikus természetének felismerése felszabadító aspektusait. Ennek az illúziónak az elengedése, amelyet gyakran meditáción keresztül tapasztalunk meg, az univerzummal való összekapcsoltság mélyebb érzéséhez vezethet, és enyhítheti az elkülönültség érzéséből fakadó szenvedést.
Tudatosság a természeti világban:
- Harris elismeri, hogy nehéz bizonyítani a tudatosságot más életformák esetében, ugyanakkor megkérdőjelezi az antropocentrikus szemléletet, amely azt az összetett lényekre korlátozza.
- Lenyűgöző példákat említ a növények összetett viselkedésére, mint például az ebihal inda képessége, hogy érzékeli a fénymintákat és kiválasztja az ideális gazdanövényeket. Az ilyen példák kérdéseket vetnek fel a tudatosság bizonyos fokának lehetőségéről a természet váratlan szegleteiben.
- Harris és Andre is elismeri, hogy a növényi tudattal kapcsolatos intuíciók változnak, hangsúlyozva annak fontosságát, hogy megkérdőjelezzük az előítéleteket, és nyitottak maradjunk az új bizonyítékokra.
A tudat mint alapvető tulajdonság:
- A beszélgetés azt a lehetőséget vizsgálja, hogy a tudat a világegyetem alapvető alkotóeleme, hasonlóan a gravitációhoz, és nem pedig az összetett rendszerek kialakuló tulajdonsága.
- Ez a “pánpszichista” nézet azt sugallja, hogy amit mi fizikai valóságként érzékelünk, az alapvető szinten a tudatos tapasztalatok leképezése lehet.
- Ha a tudat alapvető, akkor a matematika és a fizika által leírt struktúrája a kutatás kulcsfontosságú területévé válik. Ez a struktúra magyarázatot adhat arra, hogy miért mutatnak bizonyos atomok, például az emberi agyat alkotó atomok nagyobb öntudatot, mint mások.
Implikációk az énre, a szabad akaratra és a mesterséges intelligenciára:
- A vita elmélyül abban, hogy a tudatosság milyen következményekkel jár az én, a szabad akarat és a mesterséges intelligencia megértése szempontjából.
- Harris amellett érvel, hogy bár a tudatos akarat tapasztalata illuzórikus, ez nem tagadja az agyban zajló döntéshozatali folyamatok valóságát. Nem különálló entitások vagyunk, akik az agyunkat irányítják, hanem inkább ezeknek a folyamatban lévő folyamatoknak a megnyilvánulásai.
- Ez a felfogás kiterjed a mesterséges intelligenciára is, és Harris szerint a mesterséges intelligencia tudata, ha létrejön, valószínűleg nagymértékben különbözne a miénktől az alapvetően eltérő struktúrák miatt.
Végső gondolatok:
- Harris hangsúlyozza a nyelv korlátait ezeknek az összetett fogalmaknak a leírásában, és arra bátorítja a hallgatóságot, hogy fedezzék fel saját tapasztalataikat olyan gyakorlatokon keresztül, mint a meditáció.
- A beszélgetés egy reményteljes kilátással zárul a jövőbeli tudományos felfedezéssel kapcsolatban, azt sugallva, hogy a “tapasztalati tudomány”, amely az első személyű tapasztalatot az objektív megfigyeléssel kombinálja, lehet a kulcs a tudatossággal és az általunk lakott világegyetemmel kapcsolatos mélyebb igazságok feltárásához.
A beszélgetés összességében a tudatosság elgondolkodtató felfedezését nyújtja, megkérdőjelezve a hagyományos gondolkodást, és arra bátorítva a hallgatót, hogy kíváncsisággal és csodálkozással fogadják az ismeretlent.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.